Atıfet İsmi Caiz Mi?

Çocuğa güzel ve hayırlı bir isim koymak anne-babaların en önemli sorumluluklarından biridir. Peki Atıfet ismi konulur mu? Dinen uygun mu yoksa Atıfet ismi yasak mı? Bu sayfada çocuğa Atıfet ismi konulabilir mi ve İslam'a göre bunun bir sakıncası zarar var mı yada Atıfet isminin dini (kurandaki) anlamı ve hükmü nedir gibi konulara yer vereceğiz. İlk olarak Atıfet isminin genel özellikleri hakkında kısa ve öz hazırladığımız bir tabloyu sizlerin beğenisine sunmak istiyoruz. Bu tabloda merak ettiğiniz ismin anlamı, cinsiyeti ve kökeni gibi en genel özellikleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır;

Özellik Değer
Atıfet İsminin Cinsiyeti Kız
Atıfet İsminin Kökeni Arapça
Atıfet İsminin Anlamı 1. Birine iyi niyet ve sevgi ile yönelme, teveccüh, meyi. 2. Karşılık beklemeden gösterilen sevgi, ihsan.
Atıfet Kuranda Geçer mi? Hayır
Atıfet ismi caizmidir?

Öncelikle çocuğa Atıfet ismini koymadan önce dinen caiz olup olmadığı ve İslam'a uygun olup olmadığı ile ilgili böyle bir araştırmaya giriştiğiniz için sizi tebrik etmek istiyorum. Bu sizin sorumluluğunun bilincinde bir birey olduğunuzu gösterir. Peki o halde lafı daha fazla uzatıp, sizi de boşu boşuna meşgul etmeden sadete gelelim.

Acaba Çocuklara Atıfet İsmini Koymak Caizmi? Konulabilir mi?

Evet, Atıfet İsmi Caizdir. Dolayısıyla dinen yasaklı ve uygun olmayan isimler arasında yer almıyor.

Fakat çocuklara isim takılırken anlamın esas olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Yani aklınızda yer etmiş ve çocuğa illa koymayı düşündüğünüz isim ne kadar popüler, modern ve çekici görünürse görünsün, ne anlama geldiğini iyice öğrendikten sonra eğer hayırlı bir isimse çocuğa bu adı verin...


Bu yazıda verilen Atıfet isminin caiz olup olmadığı yönündeki bilginin doğruluğunu garanti etmiyoruz. Ama bu bilgilerin uzun süren kapsamlı incelemelerin ardından elde edildiğini de aklınızdan çıkarmayınız. Yani büyük olasılıkla burada sunulan bilgiler doğrudur. Ama yinede eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorum yazarak bize bildiriniz. İnceleme yapıldıktan sonra, gerek görüldüğü takdirde düzeltme yapılacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir