Kemaleddin İsmi Caiz Mi?

Çocuğa güzel ve hayırlı bir isim koymak anne-babaların en önemli sorumluluklarından biridir. Peki Kemaleddin ismi konulur mu? Dinen uygun mu yoksa Kemaleddin ismi yasak mı? Bu sayfada çocuğa Kemaleddin ismi konulabilir mi ve İslam'a göre bunun bir sakıncası zarar var mı yada Kemaleddin isminin dini (kurandaki) anlamı ve hükmü nedir gibi konulara yer vereceğiz. İlk olarak Kemaleddin isminin genel özellikleri hakkında kısa ve öz hazırladığımız bir tabloyu sizlerin beğenisine sunmak istiyoruz. Bu tabloda merak ettiğiniz ismin anlamı, cinsiyeti ve kökeni gibi en genel özellikleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır;

Özellik Değer
Kemaleddin İsminin Cinsiyeti Erkek
Kemaleddin İsminin Kökeni Arapça
Kemaleddin İsminin Anlamı 1. Din’de olgunluğa eren, dinin son derecesi. 2. Din bilgisi kuvvetli. – Türk dil kuralına göre “d/t” olarak kullanılır.
Kemaleddin Kuranda Geçer mi? Hayır
Kemaleddin ismi caizmidir?

Öncelikle çocuğa Kemaleddin ismini koymadan önce dinen caiz olup olmadığı ve İslam'a uygun olup olmadığı ile ilgili böyle bir araştırmaya giriştiğiniz için sizi tebrik etmek istiyorum. Bu sizin sorumluluğunun bilincinde bir birey olduğunuzu gösterir. Peki o halde lafı daha fazla uzatıp, sizi de boşu boşuna meşgul etmeden sadete gelelim.

Acaba Çocuklara Kemaleddin İsmini Koymak Caizmi? Konulabilir mi?

Evet, Kemaleddin İsmi Caizdir. Dolayısıyla dinen yasaklı ve uygun olmayan isimler arasında yer almıyor.

Fakat çocuklara isim takılırken anlamın esas olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Yani aklınızda yer etmiş ve çocuğa illa koymayı düşündüğünüz isim ne kadar popüler, modern ve çekici görünürse görünsün, ne anlama geldiğini iyice öğrendikten sonra eğer hayırlı bir isimse çocuğa bu adı verin...


Bu yazıda verilen Kemaleddin isminin caiz olup olmadığı yönündeki bilginin doğruluğunu garanti etmiyoruz. Ama bu bilgilerin uzun süren kapsamlı incelemelerin ardından elde edildiğini de aklınızdan çıkarmayınız. Yani büyük olasılıkla burada sunulan bilgiler doğrudur. Ama yinede eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorum yazarak bize bildiriniz. İnceleme yapıldıktan sonra, gerek görüldüğü takdirde düzeltme yapılacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir