Sirac İsmi Caiz Mi?

Çocuğa güzel ve hayırlı bir isim koymak anne-babaların en önemli sorumluluklarından biridir. Peki Sirac ismi konulur mu? Dinen uygun mu yoksa Sirac ismi yasak mı? Bu sayfada çocuğa Sirac ismi konulabilir mi ve İslam'a göre bunun bir sakıncası zarar var mı yada Sirac isminin dini (kurandaki) anlamı ve hükmü nedir gibi konulara yer vereceğiz. İlk olarak Sirac isminin genel özellikleri hakkında kısa ve öz hazırladığımız bir tabloyu sizlerin beğenisine sunmak istiyoruz. Bu tabloda merak ettiğiniz ismin anlamı, cinsiyeti ve kökeni gibi en genel özellikleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır;

Özellik Değer
Sirac İsminin Cinsiyeti Erkek
Sirac İsminin Kökeni Farsça
Sirac İsminin Anlamı 1. Işık meşale, kandil, çerağ. 2. Nur saçan anlamında Rasulullah için kullanılmıştır.
Sirac Kuranda Geçer mi? Hayır
Sirac ismi caizmidir?

Öncelikle çocuğa Sirac ismini koymadan önce dinen caiz olup olmadığı ve İslam'a uygun olup olmadığı ile ilgili böyle bir araştırmaya giriştiğiniz için sizi tebrik etmek istiyorum. Bu sizin sorumluluğunun bilincinde bir birey olduğunuzu gösterir. Peki o halde lafı daha fazla uzatıp, sizi de boşu boşuna meşgul etmeden sadete gelelim.

Acaba Çocuklara Sirac İsmini Koymak Caizmi? Konulabilir mi?

Evet, Sirac İsmi Caizdir. Dolayısıyla dinen yasaklı ve uygun olmayan isimler arasında yer almıyor.

Fakat çocuklara isim takılırken anlamın esas olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Yani aklınızda yer etmiş ve çocuğa illa koymayı düşündüğünüz isim ne kadar popüler, modern ve çekici görünürse görünsün, ne anlama geldiğini iyice öğrendikten sonra eğer hayırlı bir isimse çocuğa bu adı verin...


Bu yazıda verilen Sirac isminin caiz olup olmadığı yönündeki bilginin doğruluğunu garanti etmiyoruz. Ama bu bilgilerin uzun süren kapsamlı incelemelerin ardından elde edildiğini de aklınızdan çıkarmayınız. Yani büyük olasılıkla burada sunulan bilgiler doğrudur. Ama yinede eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorum yazarak bize bildiriniz. İnceleme yapıldıktan sonra, gerek görüldüğü takdirde düzeltme yapılacaktır.

2 Yorum

 1. canan

  22 Şubat 2015 at 18:05

  Nasip olursa erkek çocuğum olacak ismini melih sıraç koymak istiyoruz fakat dinen sakincasi varmı yokmu onu öğrenmek istiyorum tsk ederim.

  • İsmi Caiz Mi?

   25 Şubat 2015 at 23:44

   Melih isminin dinen bir sakıncası yoktur. Şimdiden Allah analı babalı büyütsün.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir